prihláseniekošíkkontaktdopravné
Chovateľské potreby a krmivá pre hlodavceChovateľské potreby a krmivá pre psovChovateľské potreby a krmivá pre mačkyChovateľské potreby a krmivá pre rybičkyChovateľské potreby a krmivá pre vtákyChovateľské potreby a krmivá pre teraristiku
Hlodavce doma
Pes doma
Mačka doma
Rybičky doma
Vtáky doma
Teraristika doma

Burunduk a ich ochorenia

Poranenia, úrazy

 • Príčina: pohryznutie agresívnym spolubývajúcim, úrazy spojené s nepozornosťou chovateľa, ako je privretie, pád, odreniny o zle zabezpečené obydlia či dokonca pletivo, poranenia chvosta.
 • Liečba: Ak má burunduk otvorenú ranu, je potrebné ho ihneď izolovať, v prípade hlbokej rany nechať ošetriť veterinárom. Malú ranu treba vydezinfikovať, zvieratko ponechať v kľude a teple. Veterinár môže odporučiť hojivú masť, pri čistení srsti si ju ale burunduk čoskoro olíže. Ranu sledujte, aby sa nezapálila, potom je návšteva zverolekára nevyhnutná.
 • Nikdy nechytajte burunduka za chvost. Koža na chvoste je veľmi jemná, ľahko sa poškodí a zostáva len pahýľ chvostových stavcov. Po zaschnutí si ho burunduk sám odhryzne. Tým stratí orgán na udržiavanie rovnováhy.
burunduk na strome

Zlomeniny

 • Príčina: Burundukovia ku zlomeninám neprichádzajú často, väčšinou až keď dopadne na tvrdú zem z veľkej výšky.
 • Liečba: Zlomeninu ošetrí len zverolekár, je to však vzhľadom k malým rozmerom zvieratka dosť ťažké. Aj jeho neustála potreba udržiavať srsť v čistote nezaistí sadre, obväzom a podobným pomôckam na tele burunduka dlhú životnosť.

Prechladnutie, zápal pľúc

 • Príčina: Prievan, prechladnutia vo vonkajšej klietke, u zápalu pľúc baktérie. Burunduk má výtok z nosa, ťažko až chrčivo dýcha, má zježenú srsť, je unavený a nepohyblivý, trpí nechutenstvom.
 • Liečba: Vyhľadajte veterinára a burunduka umiestnite do tepla. Pomôže aj infračervená lampa umiestnená meter od klietky. V prípade zápalu pľúc lekár predpíše antibiotiká. Burunduka treba strážiť, aby mal dostatočný prísun tekutín, do ktorých môžete zamiešať vitamíny.

Infekčné ochorenia

 • Príčina: Vírusy a baktérie, rôzneho druhu, prevažne v tráviacej sústave. Prvotnými príznakmi sú zmeny v truse, naježená srsť, nápadné zmeny v správaní.
 • Liečba: Zvieratko odneste k zverolekárovi, pri prevoze ho chráňte pred chladom. Vezmite so sebou aj vzorku trusu s močom. Diagnostika infektov zažívacieho traktu býva ťažká, preto sa postarajte, aby vzorky boli čo najviac sterilné.

Hnačka

 • Príčina: Infekcia, nadmerné kŕmenie ovocím (jablko, slivky, ringloty), prípadne ako vedľajší príznak iného ochorenia. Trus je kašovitý a vodnatý, ritný otvor znečistený.
 • Liečba: Na zastavenie hnačky môžete použiť Stolmisan, ktorý zakúpite v lekárni, pridaním do vody alebo mlieka. Nevyhnutná je suchá strava (napr. ovsené vločky) a dostatočné množstvo pitnej vody, aby sa zabránilo dehydratácii. Pri dlhotrvajúcej hnačke alebo nápadných zmenách trusu vyhľadajte veterinára.
burunduk

Parazity

Napadnutie burunduka parazitom, či už vnútorným (pásomnica) alebo vonkajším (blcha, voš) je neobvyklé. Keďže sú burunduci veľmi čistotní a sami sa starajú o svoju srsť, nemôžu sa v nej parazity usadiť. Škrabanie u burunduka patrí k jeho starostlivosti o srsť. Avšak ak je burunduk chovaný vo vonkajšej záhradnej voliére, môže sa na neho prisať kliešť.
 • Liečba: Kliešťa odstránite klasickým spôsobom, ako u človeka. K dostatiu sú aj špeciálne pinzety na kliešte. Blchy a vši možno odstrániť zodpovedajúcim antiparazitním púdrom pre malé zvieratá. Vnútorné parazity diagnostikuje len zverolekár, na základe vyšetrenia trusu, a následne nasadí zodpovedajúcu liečbu.
Chovateľské potreby a krmivá pre hlodavceChovateľské potreby a krmivá pre psovChovateľské potreby a krmivá pre mačkyChovateľské potreby a krmivá pre rybičkyChovateľské potreby a krmivá pre vtákyChovateľské potreby a krmivá pre teraristiku
""