prihláseniekošíkkontaktdopravné
Chovateľské potreby a krmivá pre hlodavceChovateľské potreby a krmivá pre psovChovateľské potreby a krmivá pre mačkyChovateľské potreby a krmivá pre rybičkyChovateľské potreby a krmivá pre vtákyChovateľské potreby a krmivá pre teraristiku
Hlodavce doma
Pes doma
Mačka doma
Rybičky doma
Vtáky doma
Teraristika doma

Potkan sa predstavuje

Potkan obyčajný býva často zamieňaný s krysou všeobecnou. Od krysy sa odlišuje predovšetkým lysym a šupinatým chvostom, pri koreni zvlášť zosilneným, ktorý je kratší ako telo. Hlavu má spredu mierne zaoblenou, oči drobné, slabo osrstené ušnice krátke. Chrbát s prevládajúcimi šedohnedými až hnedými odtieňmi strieda sivastá spodnú časť tela. Chvost je zhora tmavšia než naspodku.

potkanPochádza z bažinatých oblastí východnej Ázie. To ho predurčilo ľahko sa prispôsobiť vlhkým priestorom v obytných oblastiach a mať tak ľahký prístup k potrave a vhodné podmienky pre život. Neskôr sa začal používať na laboratórne účely, vďaka svojej inteligencii, ľahkej manipulácii a chovu. Krížením vznikali rôzne farebné variety. Všetky tieto okolnosti z neho urobili vhodného domáceho maznáčika.

Sú to veľmi spoločenské zvieratá. Domestifikáciou došiel potkan k priateľskému a dobromyslnému zvieratku s ľahko zvladatelným charakterom. Je schopný sa naučiť počuť na meno. K svojmu opatrovateľovi si utvára pevné puto. Potrebuje veľa pozornosti, aby sa necítil osamelý a aby sa predišlo poruchám správania.

Potkan dosahuje hmotnosť 400-500g, telíčko dorastá do dĺžky 160-270mm, chvost ďalších 125-230mm. Dožíva sa 2-4 rokov, je známy prípad, kedy sa potkan dožil dokonca 7 rokov. Samičky bývajú gravidné 21-23 dní, ak však očakáva vyšší počet mláďat, gravidita sa môže predĺžiť až na 34 dní. Rodí zvyčajne 7-11 mláďat, celkovo za svoj život majú 7-10 vrhov.

Oči potkanov dokážu na pomerne veľkú vzdialenosť rozoznať pohyb, sú však krátkozraké a nepohyblivé predmety nezaostrí. Pretože majú oči po stranách hlavy, ich videnie je rozšírené, priestorové videnie ale zaostáva. Preto sa musí spoliehať na ostatné zmysly. Čuch im slúži k rozoznávaniu ľudí i zvierat. Využívajú ho aj pri putovaní po označkovaných cestičkách a svojom revíre. Čuchom spoznajú plodné dni samičiek. Vďaka veľmi vyvinutej chuti potkany dokážu citlivo reagovať na horúce, blázniť po sladkom alebo cesnaku. Aj preto potrebujú pestrý jedálniček. Tiež sluch majú skvele vyvinutý, počuje aj ultrazvukové signály. Tými sa prevažne dorozumievajú medzi sebou. Pre potkana sú hmatové zmysly dôležité. Hmatovými fúziky sa orientujú v priestore, aj za tmy. Okrem toho sa radi schúlia a maznajú, zažívajú pri hladení a maznaní so svojím ľudským partnerom blažené pocity, ktoré sa pozitívne odrážajú na ich psychike.

Taxonomické zaradenie:

Ríša: Živočíchy - Animalia
Kmeň: Chordáty - Chord
Podkmeň: Stavovce - Vertebrata
Trieda: Cicavce - Mammalia
Podtrieda: Placentálovia - Placentalia
Rad: Hlodavce - Rodentia
Čeľaď: Muridae - Myšovité
Druh: Potkan - Rattus norvegicus
Poddruh: Potkan obyčajný - Rattus norvegicus norvegicus
Varieta: Potkan laboratórny - Rattus norvegicus var. albumu

Doporučujeme

Skladom

Nutrin Complete Potkan 400g

Kompletné extrudované krmivo pre potkany
sklad. do 15ks
2,15 €
 ks
Skladom

Nutrin Nature potkan 750g

Kompletné krmivo pre potkany
sklad. do 7ks
2,90 €
 ks
Skladom

Versele-Laga Complete potkan 500g

Kompletné a chutné krmivo pre potkany, zložené zo 100% ľahko stráviteľných extrudovaných peliet
sklad. do 8ks
4,28 €
 ks
Skladom

Postroj Art Joy veľ. S

Postroj s vodítkom predovšetkým pre potkana
sklad. do 2ks
6,16 €
 ks
Skladom

Apetit Zelená lúka 400g

Výberová zmes pre škrečky, morčatá, myši, potkany a ostatné hlodavce, trpasličie králiky
sklad. do 46ks
1,72 €
 ks
Skladom

Granum škrečok 550g

Kompletné krmivo pre škrečky a potkany
sklad. do 12ks
1,39 €
 ks
Skladom

Avicentra tyčinky pre malé hlodavce lesné ovocie 2ks

Doplnkové krmivo pre malé hlodavce s lesným ovocím
sklad. do 37ks
1,09 €
 ks
Skladom
Náš tip
Akcia

Granum škrečok Premium 500g

Prémiové krmivo pre škrečky a iné malé hlodavce
sklad. do 73ks
1,40 €
 ks
Chovateľské potreby a krmivá pre hlodavceChovateľské potreby a krmivá pre psovChovateľské potreby a krmivá pre mačkyChovateľské potreby a krmivá pre rybičkyChovateľské potreby a krmivá pre vtákyChovateľské potreby a krmivá pre teraristiku
""