prihláseniekošíkkontaktdopravné
Chovateľské potreby a krmivá pre hlodavceChovateľské potreby a krmivá pre psovChovateľské potreby a krmivá pre mačkyChovateľské potreby a krmivá pre rybičkyChovateľské potreby a krmivá pre vtákyChovateľské potreby a krmivá pre teraristiku
Hlodavce doma
Pes doma
Mačka doma
Rybičky doma
Vtáky doma
Teraristika doma

Morča sa predstavuje

Morčiatka, ktoré chováme doma, majú svojich predkov v Južnej Amerike, v divokých morčatách. Už tam bývali domestikované, chovanie nielen kvôli mäsu a obetiam, ale aj ako maznáčik pre deti. Keď Španieli na začiatku 16. stor. objavili Južnú Ameriku, stretli sa s týmito zvieratkami v domoch tunajších obyvateľov i okolo nich. Už vtedy existovali morčatá aj v iných farbách než v pôvodnej zlatej aguti.

Vzhľadom k svojmu spôsobu života vo veľkých spoločenstvách sú tieto drobné hlodavce úplne mierumilovné a nemajú agresívne správanie. Morčatá sú veľmi prítulné a radi sa správajú. Aj starostlivosť o ne je pomerne jednoduchá a pri nenápadnom dohľade ju zvládne aj malé dieťa. Preto sú toľko obľúbené v rodinách s malými deťmi. Okrem toho bývajú aktívne cez deň, takže sa výborne hodia ako spoločenské zvieratko.

Sú to zvedavé a veľmi komunikatívne zvieratká, podľa zvukov, ktoré vydavajú, môžu majitelia rozoznať ich strach, osamotenosť či pocit hladu. A pretože sú spoločenské, samotné v uzavretom priestore psychicky trpia, preto je ohľaduplnejšie ich chovať minimálne v dvoch, rovnakého pohlavia, ak nechcete rozšíriť morčaciu spoločnosť.

morče

Dospelé morča váži 800 - 1300g a dosahuje veľkosti 20 - 36cm. Telíčko má robustné, zavalité, s krátkymi končatinami, zadné nožičky dlhšie ako predné. Morča domáce chvostík nemá, ostatné morčatá majú krátky až zakrpatený chvostík. Dožíva sa 6 - 10 rokov. Samička býva gravidná 63 - 72 dní, rodí 2 - 6 mláďat.

Morčatá ovládajú celý komplex sociálneho správania predovšetkým vďaka svojim zmyslom. Ich sluch je veľmi dobre vyvinutý, vlastnia omnoho viac sluchových buniek ako človek. Čuch využívajú hlavne ku kontaktu medzi sebou. Vylučujú špeciálne pachy či značkujú močom. Tak môžu vyhľadávať aj stratené mláďatá. Vnímajú najrôznejšie pachy, ktoré ľudia ani nie sú schopní postrehnúť. Agresívne pachy, ako napr cigaretový dym, čistiace prostriedky, silný parfum, do ich teritória radšej vôbec nepúštajte.

Rovnako ako väčšina hlodavcov má aj morča široké zorné pole vďaka umiestneniu očí, avšak na úkor odhadu vzdialenosti. Prekážky zdoláva pomocou hmatových fúzov, okrem iného mu umožňujú zistiť, či sa pretiahne otvorom. Rovnaké je to s chuťou - čo mu o potrave nepovie zrak, to sa dozvie, až potravu ochutná. Nečudujte sa potom, ak Vám Vaše morča odmietne jesť nejaký pamlsok - jednoducho mu nechutí.

Taxonomické zaradenie:

Ríša: Živočíchy -Animalia
Kmeň: Chordáty -Chord
Podkmeň: Stavovce -Vertebrata
Trieda: Cicavce -Mammalia
Podtrieda: Placentálovia -Placentalia
Rad: Hlodavce -Rodentia
podrad:
Dikobrazočelustné -Hystricomorpha
Čeľaď:
Morčatovitá-Caviidae
Podčeľaď:
Morčatá -Caviinae
Rod:
Morča -Cavia
Druh:
Morča divoké -Cavia aperea
Forma:
Morča domáce -Cavia aperea f. porcelus

Doporučujeme

Skladom

Domček morča iglu prírodné drevo 23×18,5×13,5cm

Domček pre morča - iglu
sklad. do 5ks
8,17 €
 ks
Skladom

Domček morča stodola prírodné drevo 17,5×22,5×14cm

Domček pre morča - stodola
7,09 €
 ks
Skladom

Domček morča rohový prírodné drevo 21,5×21,5×12cm

Domček pre morča - rohový
sklad. do 6ks
7,09 €
 ks
Skladom

Klietka morča farba 49×32,5×33cm

Klietka pre morča
sklad. do 5ks
16,91 €
 ks
Skladom

Domček morča šikmý bok prírodné drevo 25×18,5×15cm

Domček pre morča s šikmým bokom
8,04 €
 ks
Skladom

Domček rohový drevo morča Classic Wood

Rohový drevený domček pre morča
6,76 €
 ks
v rôznych farbách
Skladom

Dvoumiska morča č 225

Betónová miska s glazurovaným povrchom
sklad. do 1ks
2,68 €
 ks
Skladom

Dvoumiska morča č 226

Betónová miska s glazurovaným povrchom
sklad. do 5ks
2,93 €
 ks
Chovateľské potreby a krmivá pre hlodavceChovateľské potreby a krmivá pre psovChovateľské potreby a krmivá pre mačkyChovateľské potreby a krmivá pre rybičkyChovateľské potreby a krmivá pre vtákyChovateľské potreby a krmivá pre teraristiku