prihláseniekošíkkontaktdopravné
Chovateľské potreby a krmivá pre hlodavceChovateľské potreby a krmivá pre psovChovateľské potreby a krmivá pre mačkyChovateľské potreby a krmivá pre rybičkyChovateľské potreby a krmivá pre vtákyChovateľské potreby a krmivá pre teraristiku
Hlodavce doma
Pes doma
Mačka doma
Rybičky doma
Vtáky doma
Teraristika doma

Tarbík sa predstavuje

Tarbík egyptský, najčastejšie v zajatí chovaný tarbík, je malý hlodavec dokonale prispôsobený životu v púšti. Žije v Mauretánii, Maroku až po Somálsko a juhozápadnom Iráne, v najsuchších piesočnatých púšťach, oblastiach s tvrdou, oblázčitou pôdou, v porastoch tamarišky, na morskom pobreží, aj na kameno posiatych horských svahoch do 1500m nm Zvláda obrovské horúčavy i výnimočný chlad.

tarbík egyptský

Toto malé roztomilé zvieratko sa vyznačuje neobyčajne dlhými zadnými nohami, ktorých hlavné kosti zrastajú, a úpravou zadných labiek (prvý a piaty prst je zakrpatený) s husto osrstenými vankúšiky, ktoré umožňujú tarbíkovi pohybovať sa po horúcom piesku, bez toho aby sa spálil. Pohybuje sa podobne ako klokan, sledom rýchlych a dlhých skokov pri väčšej vzdialenosti, pri menšej rovnako ladným hopkáním. Na jeden skok je schopný hravo prekonať vzdialenosť aj viac ako jedného metra. Rovnováhu mu pomáha udržiavať chvost dlhý až 20cm, zakončený šípovitou štetinkou bielych chlpov s čiernym pásom.

Ďalším charakteristickým rysom tarbíka sú jeho veľké ušnice a obrovské čierne očká, ktoré naznačujú vynikajúci sluch a zrak. Tiež hmat je veľmi dobre vyvinutý, citlivosť predných labiek sa vyrovná hmatovým fúzikom. Čuch je natoľko jemný, že spadnutú potravu vyhľadá najprv čuchom a potom ju s obdivuhodnou istotou zoberie.

tarbík v teréneTelíčko s šedooranžovými chrbtom a belavým bruškom dosahuje veľkosti 9,5 - 12cm a váhy 43 - 73g, pričom zadné končatiny má štyrikrát dlhšie ako predné. V zajatí sa dožíva šiestich i viac rokov. Aktívny je predovšetkým v noci, ale aj počas dňa ho možno pozorovať, ako poháňaný zvedavosťou vyráža na obchôdzky svojho teritória. Hoci sa jedná o samotárskeho tvora, v zajatí im prospieva spoločnosť iných tarbíkov. Sú ľahko ochočitelné, nekusavé a veľmi milé.

Taxonomické zaradenie:

Ríša: Živočíchy -Animalia
Kmeň: Chordáty -Chord
Podkmeň: Stavovce -Vertebrata
Trieda: Cicavce -Mammalia
Podtrieda: Placentálovia -Placentalia
Rad: Hlodavce -Rodentia
Čeľaď: Tarbíkovitie -Dipodidae
Podčeľaď:
Tarbíky -Dipodinae
Rod:
Tarbík -Jaculus
Druh: Tarbík egyptský -Jaculus jaculus
Chovateľské potreby a krmivá pre hlodavceChovateľské potreby a krmivá pre psovChovateľské potreby a krmivá pre mačkyChovateľské potreby a krmivá pre rybičkyChovateľské potreby a krmivá pre vtákyChovateľské potreby a krmivá pre teraristiku