prihláseniekošíkkontaktdopravné
Chovateľské potreby a krmivá pre hlodavceChovateľské potreby a krmivá pre psovChovateľské potreby a krmivá pre mačkyChovateľské potreby a krmivá pre rybičkyChovateľské potreby a krmivá pre vtákyChovateľské potreby a krmivá pre teraristiku
Hlodavce doma
Pes doma
Mačka doma
Rybičky doma
Vtáky doma
Teraristika doma

Fretka sa predstavuje

Fretka patrí medzi šelmy kunovité. Jedná sa zrejme o domestikovanú formu tchora tmavého alebo tchora stepného. Fretka, ako tvor, ktorého poznáme v súčasnosti, už nie je divokou šelmou, hoci na niektorých miestach na Zemi sa vo voľnej prírode vyskytuje. Keby bola vypustená do prírody, nebola by schopná prežiť ani 24 hodín.

Latinský názov zvieraťa jeMustela putorius Furo. Mustela znamená zabíjač myší, putorius odkazuje na pižmový telesný pach fretiek a Furo súvisí s latinským slovom zlodej. Voľne preložené ide teda o páchnuceho zlodeja, ktorý zabíja myši. Spolužitie človeka s fretkou je však veľmi staré. Už v čase pred začiatkom nášho letopočtu sa fretky používali k lovu, najmä králikov, a k likvidácii myší a potkanov. Lov s fretkou sa nazýva fretkovanie. Z pola nakŕmená  fretka sa vypustila do nory a  králika z jeho príbytku vyhnala. Fretky sa vraj používali k prevliekaniu lán potrubím, vďaka ich záľubám v preliezaní cez úzke priestory.

Fretka je milé a hravé zviera, so silnou osobnosťou. Hravá zostáva aj v dospelosti. Jej podstatou je vymýšľanie šibalstiev, ktoré môžu pána rozčúliť aj pobaviť zároveň. Nikdy neurobí to, čo po nej chcete, ak vás nechce potešiť. Za váš nezáujem sa bude chcieť pomstiť, a keď ju budete chcieť potrestať, ešte sa vám vysmeje. Je to zvieratko svojhlavé, keď bude chcieť, omotá si vás okolo prsta, ani si to nevšimnete.

Pri správnej výchove je fretka čistotná, môže sa naučiť používať mačací záchod. Rada skúma nové veci, preto je vhodné ju občas brať na prechádzky do prírody, s postrojom a na vodítku. Je múdra, vynaliezavá, veselá, priateľská, temperamentná, sebestačná a spoločenská, má rada nové vzruchy. Vždy sa zaujíma o to, čo robíte, a chce sa zúčastniť. Nie je náročná na čas, prespí aj 20 hodín denne. Fretky všetko vo svojom dosahu zhadzujú, premiestňujú a hlavne požičiavajú si veci, ktoré sa im nejako zapáči, a upratujú je na málo dostupné alebo nedostupné miesta. Je to taký veľký popleta. Stále sa vám motá pod nohami, takže musíte byť veľmi pozorní, inak ublížite jemu aj sebe.

Ako správne šelmy fretky hryzú. Niektoré viac, niektoré menej. Každý chovateľ fretky sa musí zmieriť s tým, vlastnosť fretky je hryzenie, a môže ju len regulovať. Najnáročnejšie obdobie je puberta a ruja. V puberte fretka skúša, čo všetko si k svojmu pánovi môže dovoliť a ako ďaleko môže dôjsť s hryzením. V ruji hryzením odvádza pánovu pozornosť len k sebe.

Fretky majú svoje telo sfarbené podobne ako tchor. Vyskytujú sa v rôznych farebných varietach. Líšia sa od seba farbou srsti, očí a nosa. Okrem toho môžu mať aj rozdielnu koncentráciu sfarbenia a biele škvrny na tele. Hmotnosť samca sa pohybuje v rozmedzí 0,9-2,5 kg, samica 0,4-1,2 kg, s ročným obdobím váha kolíše. Telo dosahuje dĺžky 35-60cm, vrátane 15-20cm dlhého chvosta. Dožívajú sa 7-10 rokov.


Taxonomické zaradenie:

Ríša: Živočíchy - Animalia
Kmeň: Chordáty - Chord
Podkmeň: Stavovce - Vertebrata
Trieda: Cicavce - Mammalia
Podtrieda: Placentálovia - Placentalia
Rad: Šelmy - Carnivora
Čeľaď: Lasicovitie - Mustelidae
Rod: Tchor - Mustela
Druh: Tchor tmavý - Mustela putorius
Poddruh: Fretka domáca - Mustela putorius Furo

Doporučujeme

Skladom
Náš tip
Doprava zadarmo

Klietka fretka pozink 78,5×44×80cm

Klietka pre fretku s výbavou
92,76 €
 ks
Skladom

Vitakraft Menu fretka 800g

Granulované kompletné krmivo pre fretky z mäsa, s vysokým obsahom proteínov, minerálov a všetkých potrebných látok
7,20 €
 ks
Chovateľské potreby a krmivá pre hlodavceChovateľské potreby a krmivá pre psovChovateľské potreby a krmivá pre mačkyChovateľské potreby a krmivá pre rybičkyChovateľské potreby a krmivá pre vtákyChovateľské potreby a krmivá pre teraristiku