prihláseniekošíkkontaktdopravné
Chovateľské potreby a krmivá pre hlodavceChovateľské potreby a krmivá pre psovChovateľské potreby a krmivá pre mačkyChovateľské potreby a krmivá pre rybičkyChovateľské potreby a krmivá pre vtákyChovateľské potreby a krmivá pre teraristiku
Hlodavce doma
Pes doma
Mačka doma
Rybičky doma
Vtáky doma
Teraristika doma

Králik sa predstavuje

Králiky sú často radené do radu Hlodavce, majú však svoj samostatný rad Zajace. Spájajú ich niektoré zhodné znaky - neustále rastúce hlodáky či pôrod holých nevidomých mláďat, ktoré rýchlo vyrastajú v samostatné jedince. Rozdielom sú práve spomínané hlodáky - na rozdiel od hlodavcov majú v hornej čeľusti 4 a v spodnej čeľusti 2 hlodáky.

Do čeľade zajacovitých patria králiky a zajace. Nápadný rozdiel medzi nimi je v rozmnožovaní. Zajace privádzajú svoje mláďatá na svet na chránenom mieste namiesto v nore a ich mláďatá sa rovnako ako malá morčatá alebo činčily rodia osrstené a s otvorenými očami. Králiky majú rovnako ako väčšina hlodavcov pomerne krátku graviditu. Mláďatá sa rodia holé a úplne bezmocné v nore, hlboko pod zemou, sú spočiatku úplne závislé na materskom mlieku. Vyvíjajú sa ďalšie 2-3 týždne, než sú schopné vyliezť z hniezda. Vďaka týmto rozdielom nie je možné králika a zajaca krížiť.

Králiky sú spoločenské zvieratá. Potrebujú čas na maznanie, pohyb, hranie i starostlivosť a výchove, predovšetkým z Vašej strany. Ideálne je zaobstarať si králiky dva, milujú spoločnosť ďalších zajačikov, aj v prírode žijú vo veľkých kolóniách. Sú učenliví, pri voľnom pohybe po byte ich môžete naučiť relatívnej čistote. Keďže je ich zrak prispôsobený skôr väčším vzdialenostiam a majú problémy s videním blízkeho okolia, môžu sa vám pliesť pri voľnom pohybe pod nohami. Zajačika nezverujte do samostatnej starostlivosti deťom predškolského veku. Hoci sú to zvieratka k maznaniu, nemajú radi neodborné dotyky, môžu dieťa potom uhryznúť.

králik s

Na svete existuje veľmi veľa plemien králikov, v rôznych farbách, kresbách a varietach. Všeobecne sa rozdeľujú do dvoch skupín - úžitkové plemená a luxusné plemená. Do úžitkových plemien sa radia zvieratá chované pre svoju kožu, mäso alebo oboje. K luxusným plemenám patrí aj trpaslíči baran, trpaslíči králik, hermelín a zajačie. Odjakživa boli chované len kvôli svojmu zovňajšku.

Jedným z najobľúbenejších je trpaslíči králik. Všetky mladé králiky sú malé a roztomilé. Bohužiaľ nie vždy sa kupujúcim podarí kúpiť naozaj čistokrvného trpaslíka, ktorý je zárukou, že aj v dospelosti zostane malý. Pravý trpaslíči králik má 4,5-5,5 cm malé hore zaguľatené uši, posadené tesne pri sebe, zavalité, valcovité telo, krátku chrbtovú líniu, krátke nohy, v pomere k telu obrovskú, guľovitú hlavu so širokou lebkou, temeno silne vyklenuté, sotva viditeľný zárez krku, hlava tým vyzerá, ako by sedela priamo na trupe. Očká má veľké, ľahko vypuklé, nadočnicové kosti výrazne klenuté. Vyskytuje sa iba v štandardných farbách a kresbách. Dospelý trpaslíči králik váži 0,7-1,5 kg. Dožíva sa 8-12 rokov.

Taxonomické zaradenie:

Ríša: Živočíchy -Animalia
Kmeň: Chordáty -Chord
Podkmeň: Stavovce -Vertebrata
Trieda: Cicavce -Mammalia
Podtrieda: Placentálovia -Placentalia
Rad: Zajaci -Lagomorpha
Čeľaď: Zajacovité -Leporidae
Rod: Králik -Oryctolagus
Druh:
Králik divoký -Oryctolagus cuniculus
Forma:
Králik domáci -Oryctolagus cuniculus f. domesticus

Doporučujeme

v rôznych farbách
Skladom

Klietka králik farba strieborná 60×35,5×35,5cm

Klietka pre králika so strieborným mrežovaním
30,58 €
 ks
v rôznych farbách
Skladom

Klietka králik farba strieborná oblá 60×35,5×35,5cm

Klietka pre králika so strieborným mrežovaním
22,58 €
 ks
Skladom

Klietka králik pozink 60×35,5×35,5cm

Klietka pre králika s pozinkovaným drôtom
25,75 €
 ks
Skladom

Vitakraft Kräcker Original králik lesné ovocie & baza 2ks

Doplnkové krmivo pre trpasličie králiky
1,94 €
 ks
Skladom

Nutrin Complete Králík Vegetable Grain Free 1500g

Kompletné extrudované krmivo pre králiky od 8. mesiaca veku bez obilnín
8,09 €
 ks
Skladom

Nutrin Complete Králík Vegetable Grain Free 400g

Kompletné extrudované krmivo pre králiky od 8. mesiaca veku bez obilnín
2,53 €
 ks
v rôznych farbách
Skladom

Vanička náhradná králik 59,5×36,5×13cm

Náhradné plastová vanička ku klietkam CP150700, CP150533 a CP153201
18,26 €
 ks
Skladom

Granule KK1 králik s liekmi 20kg

Kompletná kŕmna zmes pre gravidné, dojčiace a malé králiky
13,15 €
 ks
Chovateľské potreby a krmivá pre hlodavceChovateľské potreby a krmivá pre psovChovateľské potreby a krmivá pre mačkyChovateľské potreby a krmivá pre rybičkyChovateľské potreby a krmivá pre vtákyChovateľské potreby a krmivá pre teraristiku