prihláseniekošíkkontaktdopravné
Chovateľské potreby a krmivá pre hlodavceChovateľské potreby a krmivá pre psovChovateľské potreby a krmivá pre mačkyChovateľské potreby a krmivá pre rybičkyChovateľské potreby a krmivá pre vtákyChovateľské potreby a krmivá pre teraristiku
Hlodavce doma
Pes doma
Mačka doma
Rybičky doma
Vtáky doma
Teraristika doma

Králik pozýva k stolu

Králiky žerú výlučne rastlinnú stravu, prednosť dávajú rôznym trávam a bylinám, v zime seno. V prvom rade by mala byť ich strava bohatá na vlákniny a chudobná na živiny.

Seno by mal mať králiček k dispozícii stále, najlepšie v zastrešených jasličkách, aby ich nemohol znečistiť trusom a močom. Seno podporuje trávenie, obsahuje balastné látky, vápnik, horčík. Malo by byť hodnotné, tzn. obsahovať mladú trávu, ďatelina a bylinky. Jemnú otavu používajte ako šetriacu stravu. V žiadnom prípade nepodávajte zvieratku staré seno, silne práši a dráždi ho ku kýchaniu. Seno zažltnuté tiež nie je pre králika vhodné, pretože obsahuje vysušenú, zdrevnatenú trávu, ktorú králik len ťažko strávi.

Seno môže nahradiť hotové krmivo pre králikov. Obsahuje zrná a vločky obilia, drobné semená a granule z lisovaného sena, obohateného vitamínmi a minerálnymi látkami. Dopĺňajte ho malým množstvom hrubých obilných vločiek. Hotové krmivo podávajte králikovi vždy rovnaké, je veľmi citlivý na zmenu stravy.

Zelené kŕmenie pridávajte do jedálnička pozvoľna. Veľmi vhodné sú listy púpavy, skorocel, rebríček, kostihoj, Černobyľu obyčajný, mrlík, špenát, zajačí pysk, lucerna, ďatelina biela, mladá žihľava, zo záhradky potom mrkvu aj jej vňať, čakanka,listy reďkovky, zelerová vňať, kaleráby a ich vňať, fenikel, listy hrachu a fazule, slnečnice, topinambury, jablká, hrušky, občas aj jahoda alebo malina. Veľmi zdravé sú pre králiky zelená korenina - petržlenová vňať, listy horčice, šalvie, paliny, rasce, boráku, saturejky, kôpru a ligurčeka, stačí len malé množstvo. Červená ďatelina sa odporúča len vo veľmi malých dávkach, pretože silne nadúva. Rovnako tak všetky druhy hlúbovej zeleniny, okrem čínskej kapusty, ružičkového kelu a karfiolu, tie len v malých dávkach. Jedovaté sú zemiakové klíčky a surové fazule.

smädný králikV neposlednom rade potrebuje králik aj niečo k hlodániu . Môže to byť starý, tvrdý, suchý chlieb, ale má veľa kalórií, preto je dobré ho občas nahradiť Knäckebrot či podobným nekořeněným diétnym pečivom. Ešte radšej králiky okusujú vetvičky aj s listami, prípadne púčiky. V obľube majú predovšetkým vetvy z ovocných stromov, vždy bez nezrelých plodov, z liesky, buku, vŕby, brezy, javora alebo jedle. Vetvičky z dubu a rôznych druhov vŕb podávajte, ak králik nemá trus optimálnu konzistenciu, sú výbornou domácou medicínou.

Hoci králiky získavajú tekutiny zo šťavnatého krmiva, potrebujú mať stále k dispozícii pitnú vodu. Voda by mala byť izbovej teploty, denne čerstvá. Spotreba vody stúpa s podielom sušeného krmiva v jedálničku a tiež v závislosti od počasia - v horúcich dňoch alebo vo vykurovaných, suchých miestnostiach králiček obzvlášť veľa pije.

Čulosť a zdravie králika udržujte pestrou stravou, tak aj dostatkom pohybu. Pretučnené králiky sú náchylne k srdcovým chorobám a poruchám krvného obehu, čo môže mať za následok smrť.

Doporučujeme

Skladom

Klietka králik farba 48×31,5×32cm

Klietka králik
sklad. do 1ks
15,19 €
 ks
v rôznych farbách
Skladom

Klietka králik farba strieborná 60×35,5×35,5cm

Klietka pre králika so strieborným mrežovaním
30,98 €
 ks
v rôznych farbách
Skladom

Klietka králik farba strieborná oblá 60×35,5×35,5cm

Klietka pre králika so strieborným mrežovaním
22,88 €
 ks
Skladom

Klietka králik pozink 60×35,5×35,5cm

Klietka pre králika s pozinkovaným drôtom
26,09 €
 ks
Skladom

Vitakraft Kräcker Original králik lesné ovocie & baza 2ks

Doplnkové krmivo pre trpasličie králiky
1,97 €
 ks
Skladom

Nutrin Complete Králík Vegetable Grain Free 1500g

Kompletné extrudované krmivo pre králiky od 8. mesiaca veku bez obilnín
8,20 €
 ks
Chovateľské potreby a krmivá pre hlodavceChovateľské potreby a krmivá pre psovChovateľské potreby a krmivá pre mačkyChovateľské potreby a krmivá pre rybičkyChovateľské potreby a krmivá pre vtákyChovateľské potreby a krmivá pre teraristiku