prihláseniekošíkkontaktdopravné
Chovateľské potreby a krmivá pre hlodavceChovateľské potreby a krmivá pre psovChovateľské potreby a krmivá pre mačkyChovateľské potreby a krmivá pre rybičkyChovateľské potreby a krmivá pre vtákyChovateľské potreby a krmivá pre teraristiku
Hlodavce doma
Pes doma
Mačka doma
Rybičky doma
Vtáky doma
Teraristika doma

Pieskomil sa predstavuje

Pieskomily sú živé zvieratá, svojím telom podobné myšiam, príbuzné škrečkom a tarbíkom. Majú veľké čierne očká, krátke predné packy, ktorými si uchopujú predmety, a zadné labky dlhé a silné natoľko, aby im umožňovali skákať veľmi vysoko. Ich chvostík je dlhý, zakončený štetinkami chlpov. Pochádzajú zo stepí, polopúští a púští Mongolska, ale aj severnej a severovýchodnej Číny a Zabajkali. Keďže boli zvyknuté kvôli horúčave svoje nory opúšťať až navečer, žijú predovšetkým nočným životom.

Ich telíčko dorastá 15cm, chvostík ďalších 12cm. Dospelý jedinec váži okolo 100g. Dožívajú sa 3-5 rokov. Samička býva gravidná 27 - 30 dní, môže mať do roka až 6 vrhov. V jednom vrhu býva okolo 2-9 mláďat, ktoré sa rodia slepé, hluché, holé a úplne bezmocné. Pohlavne dospievajú v 70-85 dňoch, samičky o niečo skôr, mali by byť však prvýkrát pripustené až po 3 mesiacoch dosiahnutí pohlavnej zrelosti.

Pieskomily majú skvele vyvinutý sluch, hocikedy ho môžete nájsť, ako stojí na zadných labkách a bez hnutia načúva okoliu. Vidí dobre do diaľky, nemajú však priestorové videnie a potravu pri nose takmer nevidí, preto si musí veľa pomáhať hmatovými fúziky. K orientácii využívajú pachových značiek, vylučovaných žľazami v kútikoch očí a na bruchu. Pomocou skvele vyvinutého čuchu sú potom schopné sa vrátiť domov aj za tmy.

Sú zvedavé a veľmi akčné. Nemávajú vo zvyku hrýzť a možno ich skrotiť. Pretože vo voľnej prírode žijú v početných skupinách, mali by byť chované aspoň po dvoch, najlepšie rovnakého pohlavia, ak ich nechcete rozmnožovať. Sú to moc spoločenské zvieratka, samota je pre nich strastiplná. Navyše pozorovať ich spoločne šarvátky, naháňačky, neustále hrabanie a renovácie príbytkov je ako sledovať programy na National Geographic:)


Taxonomické zaradenie

Ríša: Živočíchy -Animalia
Kmeň: Chordáty -Chord
podkmeň: stavovce -Vertebrata
Trieda: Cicavce -Mammalia
Podtrieda: Placentálové -Placentalia
Rad: Hlodavce -Rodentia
Čeľaď: Muridae -Myšovité
podčeľaď: Pieskomily -Gerbillinae

Doporučujeme

Skladom

Chinchilla Sandy 1kg

Špeciálny piesok pre činčily, osmáky degu a pieskomily
sklad. do 23ks
4,97 €
 ks
Skladom

Avicentra Piesok pre činčily 1,5kg

Kúpací piesok v praktickom balení - vedierku
sklad. do 10ks
1,50 €
 ks
Skladom

Granum škrečok Premium 500g

Prémiové krmivo pre škrečky a iné malé hlodavce
sklad. do 15ks
1,61 €
 ks
Skladom

Granum morča Premium 500g

Prémiové krmivo pre morčatá a iné malé hlodavce
sklad. do 6ks
1,61 €
 ks
Skladom

Dojčenská súprava pre mláďatá

Súprava na odchov mláďat
2,87 €
 ks
Skladom

Keramické kŕmidlo č.1

Keramické kŕmidlo
1,27 €
 ks
Skladom

Keramické kŕmidlo č.3

Keramické kŕmidlo
2,45 €
 ks
Chovateľské potreby a krmivá pre hlodavceChovateľské potreby a krmivá pre psovChovateľské potreby a krmivá pre mačkyChovateľské potreby a krmivá pre rybičkyChovateľské potreby a krmivá pre vtákyChovateľské potreby a krmivá pre teraristiku