Chovateľské potreby a krmivá pre hlodavceChovateľské potreby a krmivá pre psovChovateľské potreby a krmivá pre mačkyChovateľské potreby a krmivá pre rybičkyChovateľské potreby a krmivá pre vtákyChovateľské potreby a krmivá pre teraristiku
Hlodavce doma
Pes doma
Mačka doma
Rybičky doma
Vtáky doma
Teraristika doma

Škrečok sa predstavuje

Škrečok

Škrečkov existuje veľa druhov. Len pár ich je natoľko populárnych a domestifikovaných, aby boli obzvlášť medzi malými deťmi vítaní v domácnostiach. Tieto stredne malé hlodavce sa zavalitým telom, krátkym chvostom a objemnými lícnymi torbami sú veľmi živé a pri svojich útekoch veľmi vynaliezavé. Hoci majú krátke nôžky, dokážu nimi vyvinúť úžasnú rýchlosť, keď sa naskytne príležitosť k úniku.

Škrečok, ako väčšina hlodavcov, patrí k nočným zvieratkám. Zatiaľ čo náš organizmus už pomaly trúby k ústupu do postele, ten škrečkov vyráža do boja. Preto treba mať na pamäti, že ako správne nočné akčné zvieratko nebude škrečok brať ohľady na našu potrebu spánku.

Ako nočné zviera má škrečok zle vyvinutý zrak. Nie je schopný plne vnímať farby a tvary, je krátkozraký, zato má oveľa širší rozmer videnia než ľudia. Rozoznať ostatných tvorov, vrátane chovateľov, dokáže pomocou čuchu. Zanechaním pachových značiek môže sa potom ľahko orientovať vo svojom okolí aj potme. Ku zdolávaniu prípadných prekážok mu pomáhajú hmatové fúziky a jemné chĺpky na bokoch, predných i zadných končatinách, ktoré sú tiež centrom hmatu. Sluch majú tiež veľmi rozvinutý, vnímajú aj zvuky ľudským uchom nezachytiteľné.

Dožívajú sa 2 - 5 rokov, niektoré druhy aj viac. Vždy však záleží na starostlivosti a životospráve. Majte na pamäti, že škrečkovia majú sklon k priberaniu, čo so sebou prináša zdravotné problémy. Niečo iné je ich priberanie na jeseň, to ukladajú vo väčšej miere tukové zásoby na zimu.

křeček

Taxonomické zaradenie:

Ríša: Živočíchy -Animalia
Kmeň: Chordáty - Chordata
Podkmeň: Stavovce - Vertebrata
Trieda: Cicavce - Mammalia
Podtrieda: Placentálovia -Placentalia
Rad: Hlodavce - Rodentia
Čeľaď: Myšovité - Muridae

Škrečky osobitnú čeľaď netvoria, v čeľade myšovitých tvoria dalšie podčeľade

  • škrečky pravé (Cricetinae)
  • škrečky myšie (Calomyscinae)
  • škrečky nepravé (Mystromyinae)
  • škrečky madagaskarské (Nesomyinae)
  • škrečky americké (Sigmodontinae)

Doporučujeme

Chovateľské potreby a krmivá pre hlodavceChovateľské potreby a krmivá pre psovChovateľské potreby a krmivá pre mačkyChovateľské potreby a krmivá pre rybičkyChovateľské potreby a krmivá pre vtákyChovateľské potreby a krmivá pre teraristiku
""