Škrečok pozýva k stolu
Tým najbežnejšie chovaným druhom škrečkov stačí bylinožravá strava - suché semená, zrno, oriešky. S orieškami radšej opatrne, vysoký obsah tukov môže podporiť obezitu škrečka. V predaji sú zmesi pre škrečky, mali by obsahovať všetko vo vyváženom pomere.
Obilniny podávajte vždy dostatok. V zime je skvelé podávať zrno i naklíčené. Vyhnúť by ste sa však mali raži, niekedy škrečkovia po ňom mávajú zažívacie ťažkosti. Olejnaté semienka (slnečnica, konopné semienko, ľanové semienko a rôzne druhy orechov) len striedmo, arašidový oriešok dokonca zriedkavo, škrečky bývajú na látky v ňom obsiahnuté značne citlivé.
zelené kŕmenie (rôzne druhy tráv, listy púpavy, skorocelu, ďatelina a pod) by mali byť pravidelnou súčasťou škrečieho jedálnička. Rovnako tak zelenina a ovocie, pretože sú okrem zásobárne vitamínov tiež zdrojom vody, čím môžu plne pokryť škrečkovu potrebu tekutín. Vyhnite sa kyslejším druhom ovocia, škrečkovia milujú skôr sladšie druhy.
Čo sa týka živočíšnej zložky škrečkovo menu, varené chudé mäso, tvaroh, vajcia, tvrdý syr sú náhradou hmyzu. Škrečky ochotnejšie prijmú larvy potemníka múčneho i ďalších druhov potemníka, cvrčky a podobný kŕmny hmyz. Lenže väčšina ženských chovateľov dá prednosť nehýbajúcemu zdroju bielkovín.
Nesmiete zabudnúť ani na zúbky. K ohryzom poskytnite škrečkovi vetvičky ovocných stromov, tvrdé pečivo, prípadne piškóty a nie veľmi sladké sušienky. Trochu komplexnejšie je podať mu vitamínový kameň, ten zaistí okrem obrusovania zúbkov i dostatočný prísun vitamínov a minerálov do škrečkovho organizmu.
Hoci dokážu škrečkovia, ako aj iní hlodavci, získavať vodu metabolickou cestou (rozkladom tukov a sacharidov obsiahnutých v potrave), mali by mať prístup k pitnej vode v napájačke. Voda by mala byť prevarená alebo zakúpená ako pitná.